Orientácia domu a izieb podľa svetových strán
Orientácia domu má vplyv na to, ako sa v ňom budete cítiť. Každý človek je individuálny, a preto sa treba riadiť vlastnými potrebami. Poradíme vám, ako si vybrať správnu orientáciu ešte predtým, než si kúpite nový dom. Optimálne podmienky na bývanie sa odrazia na vašom komforte i zdraví a navyše zohrávajú dôležitú úlohu aj pri celkovej spotrebe energií.
Výber domu podľa svetových strán
Ideálna orientáciu domu neexistuje, pretože niekto sa lepšie cíti v príjemne vyhriatom a svetlom priestore a iný zas preferuje tmavšie a chladnejšie miestnosti. Existujú však univerzálne pravidlá, vďaka ktorým lepšie pochopíte dôležitosť svetových strán.
Správna orientácia domu pomáha regulovať vzduch a dom lepšie vyvetrať v letných horúčavách. Dopomáha taktiež efektívnejšie presvetliť miestnosti, v ktorých sa zdržiavate väčšiu časť dňa. Pred kúpou domu preto sledujete hlavne intenzitu slnečného svetla.
Ako sú presvetlené jednotlivé strany
Juh – orientácia domu a jeho izieb izieb na juh je najväčším zdrojom slnečného svitu, pretože dostatok svetla je tu takmer po celý rok a platí to aj v zimných mesiacoch.
Východ – najviac svetla je tu v ranných hodinách a postupom času sa miestnosti orientované na východ stávajú trocha tmavšie a tým pádom aj chladnejšie.
Sever – severne orientované miestnosti majú najmenšie dávky slnečného svetla, a preto bývajú najtmavšie a mimo vykurovacej sezóny aj najchladnejšie.
Západ – najviac svetla sem prenikne v popoludňajších hodinách, čo platí najmä v lete, kedy sú dni dlhšie a svetlo do západne orientovaných miestností preniká po dobu niekoľkých hodín.
Vplyv svetových strán na stavbu domu už poznáte a teraz si prejdeme konkrétne izby a prezradíme vám, aká je ich ideálna orientácia.
Orientácia izieb v dome
Obývačka
Z hľadiska svojej funkcie pratí k najdôležitejšej a najviac používanej izbe v dome. Stretáva sa tu totiž celá rodina a často sem usádzame aj návštevy. To z nej robí izbu, ktorá potrebuje najviac svetla a tepla, aby ste sa tu cítili príjemne a útulne. Ideálnou orientáciou teda bude juh, prípadne juhozápad. Dostatok slnka zároveň umožní menej kúriť, čo sa pozitívne odzrkadlí v nižšej spotrebe tepla.
Spálňa
Dobrý spánok je základom zdravého životného štýlu, no rovnako dôležitá je i orientácia takýchto izieb. Je vhodné, ak sa človek prebúdza za sprievodu slnečných lúčov, ktoré ho hneď zrána vedia nakopnúť a dodať mu správnu energiu do začiatku dňa. Spálňa by z tohto dôvodu mala byť orientovaná na východ. Ak si chcete nechať izbu trocha vyhriať na noc, zvoľte orientáciu na západ a pokiaľ po svetle ráno netúžite, vhodná bude orientácia na sever.
Detská izba
Podobne ako spálňa by mala byť orientovaná na východ, prípadne na juhovýchod alebo juhozápad. Nároky na svetlo sú tu takmer rovnaké ako v prípade spálne.
Kuchyňa
V tejto miestnosti síce trávime veľa času, no základným kritériom je tu teplo, ktoré sála z varenia a ktoré nechceme ešte viac znásobovať. Priestor sa počas varenia dostatočne vyhreje aj bez prenikajúceho slnečného svetla alebo silnejšieho kúrenia. Vhodná orientáciu bude na severe alebo severovýchode.
Chodba a šatník
v týchto priestoroch sa zvykneme zdržiavať najmenej, a preto je ideálne, ak sú miestnosti orientované na sever. Chodba si nevyžaduje toľko svetla ani tepla ako iné priestory a chladnejší i tmavší sever jej neprekáža.
Orientácia domu a jednotlivých izieb či miestností v dome je vecou individuálnych požiadaviek budúceho majiteľa. Pri výstavbe domov sa však snažíme riadiť všeobecne platnými pravidlami, ktoré by mali vyhovovať väčšine. Naše domy spĺňajú všetky kritériá, vďaka ktorým sa v nich budete počas celého roka cítiť maximálne príjemne a pohodlne.